ריכזתי במיוחד עבורכם את השאלות הנפוצות ביותר

יש לכם שאלה בתחום האדריכלות והעיצוב?
כתבו לי בטופס המיוחד כאן ואדאג לענות לכם.

  שם מלא *

  דואר אלקטרוני *

  השאלה שתרצו לשאול אותי

  כל שינוי בשטחי הבית מחויב בהיתר בנייה לפי חוק. כך שגם אם יש ברשותך זכויות בנייה שטרם נוצלו עליך לקבל היתר להרחבת הבנייה הנדרשת. האדריכל מוגדר כעורך בקשה והוא מהווה תווך בינך לבין הרשויות (הרשות המקומית, פקע”ר, כ”א וכל רשות אחרת שרלוונטית להוצאת ההיתר הנדרש). כיום בכפוף לתיקון 101 לחוק התכנון והבנייה כל הבקשות יעברו דרך “מערכת רישוי זמין” בה יתנהל כל הליך הרישוי החל מבקשה לתיק מידע ועד קבלת ההיתר. חשוב לציין: תוספת בנייה שנבנתה ללא היתר משמעותה עבירה פלילית.

  תבוצע בדיקה של התב”עות (תכניות בניין עיר) התקפות את המידע נוכל להשיג באתר רשות מקרקעי ישראל  ובאתרים נוספים. כך נוכל לדעת מהן זכויות הבנייה. את המצב המאושר נשווה למצב הקיים, ניעזר בתיק הבניין כדי להבין מה ניתן עוד להוסיף. כיום, מספר רשויות מקומיות מאפשרת הורדת דף זכויות מאתר העירייה, אולם בכל מקרה, מומלץ מאד לרכוש שירותי אדריכל לצורך בדיקות אלה.

  תיק ביניין הינו תיק מסמכים הכולל את כל ההליכים שחלו בנכס. בתיק זה מתועדות כלל הגרמושקות, ההיתרים, מסמכים חשובים ואף תכתובות שנעשו אל מול הרשויות. כיום ברשויות רבות קיים ארכיון תיקי ביניין סרוקים, משמע, תוכלו לגשת לתיק הביניין בלחיצת כפתור דרך האינטרנט. ברשויות בהן תיקי הבניין טרם נסרקו תצטרכו לקבוע פגישה בארכיון תיקי בניין ולצלם את התיק. במידה ולקחתם אדריכל הוא יעשה זאת עבורכם.

  די בקלות ניתן לעלות על חריגות בנייה בנכס אותו תרצה לרכוש. תוכל לגשת לתיק הביניין לעיין בגרמושקה האחרונה ולהשוות את המצב בשטח מול הגרמושקה. רצוי לבצע מדידה בשטח ולודא שאכן לא בוצעו חריגות. מעבר לחריגה בשטחי בנייה יש לוודא כי המצב הקיים של החזיתות תואם גם הוא לגרמושקה. חשוב לציין: שינוי פתחים בחזיתות הביניין דורש היתר לפי חוק.

  לפני שמתחילים בהליך בקשה להיתר בנייה נדרש תיק מידע. מדובר במסמכים שמוגשים על-ידי הרשות המקומית וכוללים מסמכים ודרישות מגורמים חיצוניים רלוונטיים: פיקוד העורף, כיבוי אש, רשות העתיקות, קרן קיימת לישראל ועוד רבים אחרים. טרם הגשת בקשה  להיתר יש להגיש בקשה לתיק מידע ולהצהיר שבכוונתכם להגיש היתר.

  עורך הבקשה מגיש את הבקשה לתיק המידע דרך “מערכת רישוי זמין” שם עליו לפרט את מהות הבקשה (מה ברצון המבקש לבנות/ להוסיף, מספר קומות, שיטת הבניה הנדרשת, גבהים מעל הקרקע, האם הבנייה חודרת קרקע, מה השימושים הנדרשים, מה השטחים הנדרשים במסגרת ההיתר וכו’). לצורך תיק המידע נדרש תשלום אגרה לרשות המקומית כ-200 ₪ (הסכום המדויק משתנה מרשות לרשות). בנוסף, נדרשת מדידת הקרקע על-ידי מודד מוסמך והעברת קבצי שרטוט דרך המערכת (במידה והינכם מבקשים תוספת חדר על הגג אתם פטורים מהגשת מפת מדידה).

  תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה מאפשר קבלת היתרים במסלול מהיר “רישוי מקוצר” אם ברצונכם להוסיף פרגולה לביתכם עליכם לבקש היתר במסגרת זו. הליך קצר ועינייני שעיקרו ליידע את הרשות המקומית על הבנייה הנדרשת ולאשרה. קיימים מבנים נוספים שלבנייתם נדרש רישוי מקוצר תוכלו לעיין בקובץ הבא בסעיפים המרכזיים של החוק בכל מקרה רצוי לגשת לייעוץ מקצועי ולשכור שירותי אדריכל.

  פרוגרמה היא למעשה מסמך עקרונות הכולל הנחיות לתכנון בית/ מבנה. המסמך יציג את החזון התכנוני של המבנה: צרכים, פונקציות נדרשות, העדפות המזמין. מעבר לחזון תכנוני הפרוגרמה תכלול גם תרגום החזון הלכה למעשה לכדי מטראז’ נדרש לכל פונקציה, יחסים וסמיכות בין חללי הבית, תקציב בנייה, אחוזי בנייה ותכסית, שלביות באם נדרשת. בתכנון בתים פרטיים הפרוגרמה תיבנה בשיתוף של המזמין עם האדריכל, אולם, בתכנון מבנים מורכבים יותר הפרוגרמה תיכתב על-ידי חברות המתמחות בכתיבת פרוגרמות מקצועיות. רוצים להתחיל את התהליך בעצמכם? אתם מוזמנים לעיין במאמר בנושא פרוגרמה תכנונית, שכתבתי במיוחד עבורכם.

  מפת מדידה לצורך היתר תבוצע על-ידי מודד מוסמך שתפקידו למפות את המצב הקיים ביתר דיוק באמצעות כלים מתאימים. כמו כן, הנכס ימוקם בקובץ אוטוקד ביחס לקורדינטות של “רשת ישראל” וכן, ימופו קווי הבניין האנליטיים לפי חוק ובהתאם לדרישת הרשויות. המדידה תכלול פירוט של עצים בוגרים באם יש, מערכות: קווי מים, ביוב, חשמל וכו’ וכלל המבנים הבנויים בשטח כולל גדרות ומבננים שונים.

  ברשותו של מודד מוסמך כלל הכלים הטכניים שיאפשרו לו מדידת המצב הקיים כפי שהוא במציאות, כולל עובי קירות קיים, נישות, מדרגות וכבשים, מידות מלאות של חלונות ופתחים, גבהי תקרה וכיו”ב. ממש לפני שאנחנו יוצאים לדרך יש להשקיע במדידה מלאה של החלל על מנת למנוע עוגמת נפש ותכנון לקוי של החלל.

  מיותר לציין שהנדסת מבנים עשויה להיות עיניין של חיים או מוות, ולצערנו יש לא מעט תקדימים של רשלנות מהסוג הזה. אין להרוס שום אלמנט בינייני ואף לא קיר שנראה על פניו “תמים” ללא ייעוץ והוראות קונסטרוקטור. מהסיבות האלה ומסיבות רבות אחרות קונסטרוקטר הופך להיות יועץ שהוא בגדר חובה בכל פרויקט בו יש צורך בהריסה. אם ברצונכם לבנות ללא טעויות ובראש שקט תוכלו לפנות אלי ואדאג להוביל אתכם לתהליך בנייה אחראי ומוצלח.