אם אתם לקראת תכנון בית פרטי בטח נתקלתם במונח “פרוגרמה” ושאלתם את עצמכם: מהי פרוגרמה? על ידי מי נכתבת ומאושרת? מה היא כוללת? למען האמת המונח מעלה לא מעט שאלות והמטרה שלי לספק לכם תשובות וידע בסיסי כדי שתוכלו לצעוד בביטחון אל עבר תהליך התכנון והבנייה.

בדיקות מקדימות לגיבוש פרוגרמה

אדריכלות טובה תתחיל תמיד במחקר טוב שעורכת המתכננת, האדריכלית. המחקר כבסיס לפרוגרמה יכלול שלשה נושאים מרכזיים:

  • נתוני התב”ע (תכנית בניין עיר)
  • נתוני המגרש והסביבה
  • הבנה של צרכי הלקוח

טרם הכנת הפרוגרמה האדריכל יפנה לוועדה לתכנון דרך מערכת “רישוי זמין” (בהתאם לתיקון 101 לחוק התכנון והבניה) ויפתח בקשה לתיק מידע תכנוני.  תיק המידע שיימסר לאדריכלית יהווה מסמך משפטי המאשר את נתוני התב”ע. כך אוכל לבדוק את מגבלות הבניה במגרש. בנוסף, אערוך סיור בשטח כדי שאוכל להבין את הסביבה, את יחס המגרש לבנייה בסביבה ואת הנתונים הפיזיים באתר (אם קיימים הפרשי מפלסים משמעותיים למשל).

את הדיירים העתידיים בבית כנראה כבר אספיק להכיר מעט, נקבע יחד פגישת היכרות, נבין את הצרכים, נשוחח על תקציב, למעשה נשוחח על החיים שלכם, על מספר הדיירים בבית (גם זה המתוכנן), על העיסוק שלכם, שעות הפעילות של הבית,שיחה שתגיע עד הפעולות הקטנות של חיי היומיום (מה אתם עושים כשאתם נכנסים לבית- לדוגמא).

לפגישה זו עליכם להגיע מוכנים עם מסגרת התקציב, רצונות, ציפיות שלכם ותמונות השראה. הפגישה הזו היא אחת הפגישות החשובות ביותר במהלך התכנון.

מהי פרוגרמה?

אז…אחרי שהסברתי על פגישת גיבוש הפרוגרמה והבדיקות המקדימות אציין כי הפרוגרמה היא מסמך עקרונות הכולל את ההנחיות לתכנון הבית שלכם.

הפרוגרמה היא למעשה “החזון התכנוני” הכולל את ההעדפות, הצרכים, הפונקציות וההרגלים שלכם ומסכמת את אורח החיים שלכם. מעבר לזה היא גם פרקטית כזו שמתרגמת את הצרכים הרוחניים והפיזיים לכדי סביבה ממשית, כמותית ששטחה נספר במטרים רבועים והעלויות עשויות להתרגם לכדי תקציב.

הפרוגרמה תכלול הנחיות תכנוניות הקשורות לתכנון אדריכלי לבית פרטי על גבי המגרש הנתון:

  • אחוזי בנייה ותכסית
  • פירוט לגבי אופי החללים והייעוד שלהם
  • אפיון היחסים שבין החללים השונים בבית
  • שטח הבנייה העתידי
  • חלוקה למפלסי בניה שונים

בנוסף הפרוגרמה תגדיר שימוש בחומרים ושיטות בנייה. מטרת העל של הפרוגרמה התכנונית היא לאגד יחדיו את כלל הנתונים לכדי מסמך אחד, שיהווה מצע בסיסי לתכנון. הפרוגרמה תיכתב בשיתוף עם האדריכלית, תוך כדי תהליך התכנון יתכן והפרוגרמה תתחדד עוד יותר.

חשוב לציין, כשמדובר בתכנון מבנים מורכבים כגון: תכנון מבני ציבור, מרכזים מסחריים, מרכזים קהילתיים, בתי ספר, מרכזים לוגיסטיים, מבני תעשייה, מבני משרדים וכיו”ב, הפרוגרמה תהיה מורכבת מאד מאחר ולכן במקרים אלו זו תיכתב על ידי אחת החברות שעוסקות בכתיבת פרוגרמות מהסוג הזה, כשהן יהיו אמונות על בירור הצרכים ויגבשו את הפרוגרמה במסמך עב כרס (בדרך כלל).

אדריכלית הבית שלכם

מערך היחסים בין חללי הבית השונים

כחלק אינטגרלי מכתיבת הפרוגרמה נבין יחד את היחס הנדרש מחללי הבית: מהו האזור הציבורי בביתכם? מה מוגדר כאזור פרטי ואינטימי? ומהם אזורי החוץ? האם אתם מארחים ביד רחבה וזקוקים למרחב אירוח גדול? האם אתם אוהבים לשהות באזורי החוץ בעונת הקיץ החמה? האם יש צורך בחלל עבודה לאחד מדיירי הבית (או יותר)? אלו רק חלק מהשאלות שיתעוררו– והאמת שאלו השאלות המעניינות שגורמות לי להכיר אתכם ולהתחבר אליכם! להבין את סגנון חייכם ולהתאים את הבית הפרטי העתידי שלכם בהתאמה מלאה כמו כפפה ליד.

שאלון פרוגרמה תכנונית

רוצים לדעת איך תוכלו להתקדם עם הפרוגרמה בעצמכם?

טרם הפגישה עמי תוכלו להוריד את השאלון המצורף כקובץ pdf ולמלא אותו כדי שתהיו מוכנים לפגישת גיבוש הפרוגרמה. מומלץ מאד שכל אחד מדיירי הבית ימלא את השאלון בנפרד. לפעמים דרישות שונות מולידות תכנון אדריכלי לבית פרטי שהוא יצירתי עם הזדמנויות מיוחדות, אוכל לתת פתרונות שישרתו את כלל בני הבית וייצרו אדריכלות נכונה עבורכם.

לאחר גיבוש הפרוגרמה אתחיל בתכנון הבית שלכם תוך שימת דגש על מסמך הפרוגרמה שנתגבש. התכנון המוצע יציע שפה אדריכלית מתאימה, יתמקד בהיבט האסתטי אך עם זאת יהווה חלופה פונקציונאלית לשטחי הבית, יתחשב בתנאים הפיזיים של המגרש (אקלים, סביבה, תאורה ונוף) והכי חשוב–  יעניק לכם תחושה ביתית של נחת ושלווה.

לא הבנתם מונח כלשהו במאמר? אתם מוזמנים לחפשו במילון המונחים… ואם הוא עדיין לא שם כתבו לי ואוסיף אותו בהקדם

Comments

comments