לכל מבנה יש פתחים המהווים תווך בין החוץ לפנים, מזרימים אור טבעי ואוויר אל חלל הבית, יש להם תפקיד חשוב בהרמוניה שבין הפנים לחוץ. במאמר הזה נתמקד בתכנון חלונות ובתרומתם לבית ולאווירה האסתטית, לרווחה הנפשית והגופנית של הדיירים.

חלון הוא פתח לנוף, הנוף יכול להיות אורבני או טבעי: בניינים, צמחיה עבותה או גינה פתוחה, ים, הרים או עמקים. בתכנון מעטפת המבנה והפתחים יש לקחת בחשבון גם את נתונים הטבעיים של השטח: כיווני אור ואוויר וכן הנוף הטבעי של האזור.

כמו כן יש לקחת בחשבון את מיקום החלונות ביחס לחלל הפנימי ולצרכי הדיירים. צריך לדעת איפה לפתוח חלון, ממש כמו לחן שכל תו מחושב בו מראש. חלון עבורי הוא רגע של הולדת, רגע שבו מתרחשת התמזגות מופלאה בין הפנים והחוץ. הרמוניה בין הגשמי לרוחני.

תכנון מיקום וגודל החלונות בבית

תכנון נכון של חלונות בביתכם יכול לשנות את חייכם מן הקצה אל הקצה, ותכנון לקוי יכול לחולל שינויים לא רצויים במצב הרוח שלכם, ולהשפיע לרעה על בריאותכם ועל הקשרים שלכם עם בני הבית. פשוט דמיינו מה בית שאינו מואר ומאוורר גורם לכם, ונסו להיזכר ברגע אחד בו עמדתם נפעמים מול חלון וצפיתם בנוף מרהיב. תארו לעצמכם שגם לכם יכול להיות חלון כזה, ושבכל בוקר תוכלו לשתות קפה מול השפע הזה.

תכנון חלונות - טלי זרחיה פרומוביץ

לכל חלון יש אמירה אסטטית ומעשית

לכן אני מאמינה שחלון הוא כמו כפפה, ויש להתאים אותו היטב ליד הפותחת אותו ולעין המביטה דרכו. אין ספק שטעם אישי ותקציב מהווים פרמטרים חשובים בבחירת חלונות המבנה.

בחירת החלונות תתחיל בשלב התכנון הראשוני ותתבצע על-ידי האדריכל, זכרו: תכנון מקצועי הנו השקעה נכונה לטווח ארוך.

כשמבצעים תכנון חלונות, הם צריכים להתאים למבנה לא רק מבחינה פונקציונאלית, אלא גם מבחינה עיצובית. האם הבית כפרי או מודרני? האם מדובר בבית למגורים או בדירה להשקעה? המיקום והגודל החלונות יתוכננו בהתאם לתנאים הפיזיים ולצרכי הדיירים.

כשאני מתכננת ומעצבת חלל מגורים או עבודה, אני לוקחת בחשבון את כל הפרמטרים שציינתי. בשלב התכנון הראשוני של החלונות, אקבע את אופן פתיחתו, את צורתו ומממדיו, וכן את אופן ההצללה הרצוי שתואם את מידותיו. אך בת-בבת יקבע גם אופיים העיצובי של החלונות, החומר ממנו הם עשויים, צבעם, סוג הפרופיל והזיגוג.

תכנון חלונות נכון על ידי אדריכלית טלי זרחיה פרומוביץ

אופן פתיחת החלון

אופן פתיחת החלון יקבע בהתאם לגודל המפתח הרצוי ומיקום החלון בהתאם לחללים הפנימיים. בחדרי רחצה למשל נעדיף שימוש בחלון “קיפ” שיאפשר פרטיות ואוורור החלל, בסלון נעדיף שימוש בוויטרינת הזזה רחבת ידיים, שתאפשר חשיפה מרבית אל החוץ ותחושת מרחב.

סוגי הפתיחה האפשריים:

1. חלון הזזה כנף על כנף – פרקטי מבחינת הפתיחה, הכנפיים נעות על גבי מסילה. אבל יש לקחת בחשבון שהפתח הסופי של חלון זה קטן יותר
    מסך-כל המפתח, מאחר ותמיד נותרת כנף אחת עליה נאספות שאר הכנפיים.

2. חלון הזזה לכיס – חלון זה נפתח על גבי מסילה אל תוך “כיס” פנימי. מצד אחד מאפשר חדירה מקסימלית של אור ואוויר, ומצד שני יש להתאים
    את הבניה ולבנות את הכיסים בתוך הקירות מראש, לשם כך נדרש כמובן עובי קיר מינימלי.

3. חלונות כנף – הם יפים, רומנטיים, ומאפשרים מפתח גדול אולם יש לתכנן את הפתיחה באופן כזה שלא יפריעו בחלל הבית ולא יהיו מגושמים.

4. חלון פיבוט – חלון הנפתח בדחיפה על ציר מרכזי.

5. חלון קיפ – חלון הנפתח בפתיחה עליונה, כך שנפתח רק החלק העליון של החלון. הוא מאפשר אוורור ובדרך כלל משמש לחדרי רחצה, שירותים או
    משרדים.

6. חלון דריי קיפ – חלון המשלב בין פתיחת כנף לקיפ. חלון זה מאפשר מפתח מקסימלי, פתיחתו מתאפשרת על-ידי הזזת ידית. וניתן לפתוח אותו
    כלפי מעלה וגם הצידה כלפי פנים החלל.

7. חלון גליוטינה – זהו חלון שפתיחת הכנף שלו מתבצעת כלפי מעלה, או מטה. זהו חלון שיתאים לקיוסקים, או דלפקים הנפתחים אל החוץ. ויוצר
    הרגשה של בר שממנו מוזרמות מנות מן הפנים אל החוץ.

חלונות בוילה - איך עושים תכנון חלונות נכון

סוג פרופיל החלון

פרופיל בלגי (ברזל): זהו פרופיל בעל אופי ייחודי, הוא אלגנטי, חזק ועמיד, ושורד לאורך זמן. הוא גם הפרופיל הוותיק ביותר, וכל כולו עשוי בעבודת-יד מעשה ידי-אומן. להבדיל מפרופילים מודרניים המתחזים לפרופיל הבלגי, אך עשויים מחומרים אחרים, כמו אלומיניום, הפרופיל הבלגי המקורי עדין ודק ביותר. מחיר הפרופיל הבלגי יקר והוא דורש תחזוקה למניעת קורוזיה (חלודה).
 

פרופיל אלומיניום: זהו הפרופיל הנפוץ ביותר, בשל איכותו הגבוהה ותחזוקתו הקלה, אבל גם משום שעלות וזולה יחסית. כיום קיים בשוק מבחר מגוון ביותר של פרופילי אלומיניום, בגדלים וסגנונות משתנים. הכנת פרופיל זה קלה ומבוצעת באמצעות תבניות בייצור תעשייתי. לאלומיניום יש תכונות שונות מהברזל, הוא רך בהרבה, וכדי להעניק לו דרגת חוזק הוא מעובד בתבנית “משיכה” עם זיזים ובליטות (ולא בחתך פשוט). מסיבה זו פרופילי אלומיניום מודרניים טובים וחזקים אפילו מאלה העשויים מברזל.

פרופיל עץ: זהו פרופיל בעל ניחוח של פעם. לפני כניסתם של הברזל והאלומיניום לעולם, החלונות היו עשויים עץ בעבודת נגרות בידי אומן. כיום חלונות אלה נפוצים לרוב בבניינים לשימור, או בבתים המעוצבים בסגנון כפרי או בניחוח פרובאנס. עץ הוא חומר טבעי “נושם” ו”עובד” ויש לקחת בחשבון את תחזוקתו השוטפת לאורך השנים.

ישנם פרמטרים רבים נוספים בבחירת החלונות המתאימים לכם. אחדים מהם לוקחים בחשבון את האלמנטים הפרקטיים, למשל אופן ניקוי החלון ומורכבותו, בידוד ואיטום החלון, אלה מושפעים מיצור החלון אך גם לאופן ההתקנה בשטח. נגענו על קצה המזלג בעיצוב חלונות ביתכם, אם תרצו לקבל פרטים נוספים או להתייעץ, אני לרשותכם. 

מחפשים גוף מקצועי שיעשה לכם תכנון חלונות? בכל שאלה, בקשה או ייעוץ אהיה כאן בשבילכם התקשרו אלי 0528408755 או צרו קשר באמצעות הטופס באתר. טלי זרחיה פרומוביץ אדריכלית הבית שלכם.

לא הבנתם מונח כלשהו במאמר? אתם מוזמנים לחפשו במילון המונחים… ואם הוא עדיין לא שם כתבו לי ואוסיף אותו בהקדם

Comments

comments