התחדשות עירונית ב”הייליין” ניו-יורק

התחדשות עירונית

דמיינו לעצמכם “פיל לבן” באמצע ניו-יורק בדמות גשר מסילות רכבת ישן ומוזנח שמכלה את מראה העיר. מה הייתם מחליטים לעשות?! אני מניחה שבין היתר חשבתם על הריסה של הגשר.. ומכאן בדיוק כל הסיפור התחיל. פרויקט ה”היילין” היפיפה של ניו יורק  נולד ממחאה שהציבור הקים למען שימור החלל העירוני השייך לו. הפרויקט צמח מהתנגדות ציבורית להרס גשר רכבת ההיי-ליין של ניו-יורק שיצא מכלל שימוש והפיכתו לפארק עירוני תלוי. בשנת 1999 התארגנו חברי השכונות הסובבות את הגשר ללא מטרת רווח ובמגמה לשמר את הגשר. ההתנגדות לצו ההריסה צלחה כשראש עיר חדש נכנס לכהונתו ובשנת 2006 החלה בניית פארק עירוני במקום.

הפרויקט עוצב על-ידי משרד האדריכלים דילר סקופידיו + רנפו, ניו יורק ומשמר גשר עילי כשטח פתוח לרווחת הציבור, “שכפול” לקרקע העירונית היקרה. הפרויקט כולל פארק ציבורי פתוח באורך של כ-2.5 ק”מ הבנוי על גשר מסילות הרכבת שהובילו אל תוך מנהטן. הפארק עושה שילוב בין טבע לבין שרידים אורבניים של הגשר ומציג אוטופיה לגבי איך השניים עשויים להשתלב יחדיו. הטרנספורמציה שעבר הגשר משמעותית: מציר תנועה מזהם ומלא פיח הפך תוך כמה שנים לציר שטוף שמש, עם הצללות, מקומות ישיבה, רוח נעימה וחללי מחסה.

אדריכלות ותכנון נוף

הפרויקט מקורי וחדשני הן מבחינת קונספט עיצובי והן מבחינת פרטי ריהוט וגינון. האדריכלים עשו שימוש במודולים אורכיים של ריצוף המאזכרים את מסילות הרכבת. באמצעות דיגיטציה התכסית של המודולים משתנה ונוצרים מעברים הדרגתיים מ-100% ריצוף ל-100% ירוק. הריצוף הוא פרי-קאסט בטון (אלמנטי בטון המיוצרים במפעל טרם הבניה באתר) ייחודי, לו מחברים פתוחים המאפשרים זליגת צמחיה פראית ומגוונת דרך החריצים.

הפארק העילי מהווה אתנחתא מהעיר האינטנסיבית שלמטה וטומן בחובו ערך של טבע אורבני. הפרויקט נולד ממחאה חברתית, כזו המאפיינת את חיינו בעידן הנוכחי ומתוך הבנה ששטחים פתוחים יעלו את איכות החיים ויתרמו לסביבה בה אנו חיים. עצם העובדה שהרעיון צמח מהשוליים, מלמטה למעלה, מפיח תקווה אמיתית לגבי השפעתנו על המרחב העירוני ואיכות השטחים הפתוחים.

פרויקט הפארק הוביל לפיתח השכונות שלאורכו ולעליית ערך השכונות לא רק מבחינה אקולוגית אלא גם מבחינה כלכלית וסוציו-אקונומית ומתוך הבנה ששטחים פתוחים מהווים מצרך יקר ערך בעיר. לאורך הציר נבנו מגדלי יוקרה בעיצובם של גדולי האדריכלים בעולם. מגישה לכם תצלומים שלי מהמקום להתרשמות.. אם אתם מגיעים לניו-יורק ממליצה בחום להגיע לביקור במקום.

 

פוסטים אחרונים