עיצוב בלבן על לבן – ארבע דרכים לעצב בלבן ולהרגיש בבית

לבן הוא צבע המסמל טוהר ותמימות גם בעיצוב החלל, הלבן מסמל ניקיון ומינימליזם. הצבע הלבן עשוי להיתפש כצבע “ניטרלי” , אולם הבוהק שלו משדר עוצמה. רבים הדיונים על חלל לבן וסטרילי ופעמים לא מעטות שמעתי את המשפט “כאן זה בית שחיים בו.. אנחנו לא חיים בבית מרקחת מוזיאון”… העובדה שהצבע הלבן מתקשר לחללים נקיים ש”כמעט לא נושמים בהם” לא סותרת את העקרונות שאציג במאמר זה שיגרמו לכם להבין ש”לבן” יכול להיות גם ביתי וכייפי. בדיוק בשביל זה מציעה לכם ארבע דרכים שיעזרו לכם לעצב בלבן ולהרגיש בבית:

1. עיצוב מינימליסטי ולא מינימלי

קל להתאהב בעיצוב מינימליסטי העושה שימוש ברהיטי נגרות אמן (פריטי נגרות הייחודיים לפרויקט) המכילים אופציה לשלב כמה פונקציות ברהיט אחד. במצב זה הכל יהיה מוצנע מאחורי דלתות נסתרות ונקבל חלל נקי עם מינימום “הפרעות” או “רעשים”. אולם, לא לכל בית העיצוב הזה מתאים.

אחד היתרונות בעיצוב של לבן על לבן או בעיצוב מונוכרומטי  (עיצוב בצבע אחד) הוא שאפקט “צמצום הרעשים” קיים גם ככה. בחלל שכזה אין שום בעיה “להעמיס פריטים”, עד גבול הטעם הטוב כמובן. כלומר, אין בעיה להשתמש בספה, הדום, כורסא, 2 שולחנות קפה, מזנון, קיר טלויזיה, פינת אוכל פריטי טקסטיל מגוונים ועוד… במצב זה יתכן כי הריבוי לא יגרע אלא רק יעניין את החלל וימלא אותו למרות צבעו האחיד.

2. שימוש בטקסטורות ובחומרים שונים

התייחסות לטקסטורות ולחומרים מגוונים בחלל לבן חייבת להיות מדויקת. יש הבדל כל כך גדול בבחירת חיפויים, לדוגמא, תארו לעצמכם בית ובו ריצוף מסוג שיש לבן מבריק ומנגד בית ובו מותקנת רצפת פרקט לבנה. למרות שמדובר באותו צבע התחושה שתינתן לחלל שונה לחלוטין. שימוש בטקסטורות ובחומרים שונים בחדר הלבן שלכם יכולה לשנות את אופיו לכאן או לכאן בחירה בטקסטורות חמימות (למרות שהצבע בהחלט קר) תוכל לייצר תחושה ביתית נעימה. שילוב בין טקסטורות חלקות ומבריקות לצד טקסטורות מט שאינן רפלקטיביות יכול להוות בסיס תכנוני לחלל.

3. שימוש בצבע לבן על גווניו השונים:

אז נכון. יש פריטים שכדאי להקפיד בבחירת צבעם הלבן ולהימנע מגווניו השונים (למשל פרטי נגרות שאמורים להיראות אינטגרלים ) אולם, לעיתים שימוש בצבע הלבן על גווניו השונים יכול לייצר עניין עיצובי ולאלה המעוניינים גם “מפלט ממלכודת בית המרקחת”. במינון ובמקומות הנכונים ניתן לבחור בגווני לבן חמימים יותר לצד גווני לבן טהורים. גם במקרה הזה דיוק הוא הסוד והעין צריכה להיות מקצועית. 

4. לפעמים צריך אומץ:

לאמיצים שביניכם… בין כל הלבן הזה ניתן לעשות בחירה אחת אמיצה שתשבור את כל המראה ה”אחיד” ותיתן לו אופי. הבחירה יכולה לבוא לידי ביטוי ביצירת אמנות צבעונית במרכז החלל, בשימוש בשטיח עם צבע קונטרסטי, בבחירת כורסא ייחודית הבולטת על הרקע הלבן. כאן אנחנו יכולים להתחיל “לצייר” על הקנבס ה”ריק” שלנו.

מקווה שעזרתי לכם לחשוב על החדר הלבן והחלומי שלכם בדרך קצת שונה… נתראה שוב בקרוב.

פוסטים אחרונים