תכנון אדריכלי

כל מבנה בין אם מדובר בבית פרטי, בניין רב קומות או מבנה ציבור, מתחיל בתכנון אדריכלי. התכנון מהווה נדבך בעל חשיבות מכרעת בתפקודו של המבנה עבור משתמשיו ובנראות שלו. שלב התכנון יארך זמן רב וטוב שכך- פעם אמר לי מרצה חכם שלימד אותי: “המבנה שתתכנני יהיה קיים גם אחרייך”. המשפט הזה שנאמר לי עוד שלמדתי בבית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל- אביב מלווה אותי עד היום. מבחינתי הוא מגלם את האחריות הרבה שיש לי בתור מתכננת ואת התרומה וההשפעה שלי לא רק עבור חייהם של לקוחותי אלא בהיבט רחב ומשמעותי אף יותר- המבנה כגורם משפיע על הסביבה כולה. בראייה ארוכת טווח תפקידו של התכנון האדריכלי הוא להתאים את הבית לדיירים הן ברמה הפונקציונלית והן ברמה העיצובית ומכיוון שמדובר במבנה קבע בו מושקעות אנרגיות אדירות ותקציבים גדולים, אין להקל ראש בעניין זה.

לאדריכל סמכויות רבות הנובעות מתפקידו הוא מאגד סביבו את הצוות שמניע את הפרויקט כולו – החל מיועצים שונים שתפקידם לייעץ כל אחד בתחומו ולמצוא את הפתרונות הטובים והיצירתיים ביותר עבור הבית, עד לאנשי המקצוע שמבצעים את הפרויקט וכמובן בחירת חומרי הגמר לבית.

תפקיד האדריכל מתחיל בתכנון ראשוני ובליווי מול הרשויות השונות לצורך קבלת הירתים ורישיונות. האדריכל למעשה מייצג את הלקוח אל מול הרשויות ובכוחו אף להאיץ את תהליך קבלת ההיתרים. התהליכים הבירוקרטיים האלה נעשים קלים יותר כשהפרויקט מייצג את האדריכל והוא עומד מאחוריו. הקשר בין הלקוח לאדריכל חשוב ביותר והוא הגרעין להקמת צוות הפרויקט שחייב להיות- מנצח!

התכנון האדריכלי של המבנה צריך להתאים ללקוח ממש כמו כפפה ליד ולהתבצע לאחר מחקר והיכרות אישית ומעמיקה: הבנת המרכים, הרצונות והחלומות והבנה של אורח החיים של הלקוח על בוריו. בסופו של תהליך תכנון אדריכלי נכון ובריא יוולד מבנה אדריכלי שיתפקד עבור הלקוח וישמש אותו באופן מושלם- כזה שישנה את חייו לטובה.

לא פעם ולא פעמיים פגשתי אנשים שבחרו אדריכל שלא התאים להם ולאחר תהליך ארוך, מורכב, יקר ומייגע של הבנייה, הבינו שהבית לא מתאים להם ולא בדיוק היה הגשמת חלום חייהם. עלות התכנון האדריכלי הוא שולי ביותר ובטח לא השיקול העיקרי בבחירת אדריכל שעליו להוביל את לקוחותיו אל מחוז חפצם. חשוב שהאדריכל יהיה בעל ניסיון, מומחה בתחום, יכיר את צרכי הלקוחות, יהיה יצירתי וימצא פתרונות נכונים שיתאימו למשפחה שעתידה לגור בבית, זאת במגמה ברורה- לתפור את החליפה הנכונה, הנוחה והמחמיאה ביותר עבורם.

פוסטים אחרונים