החיים בשחור ולבן

דירת קבלן סטנדרטית הפכה לחלל מכיל, מלא באור ונוכחות עיצובית. כדי למקסם את החלל, הפכה המעצבת את היוצרות עם “דירה הפוכה” בה החללים המושותפים וחדרי האירוח נמצאים בקומה העליונה.

בפגישת ההיכרות של האדריכלית טלי זרחיה פרומוביץ’ עם בעלי דירת הדופלקס נתגלתה דירה ישנה ולא מעוצבת בתכנון “קבלני”. במפלס הכניסה מטבח, סלון וחדרי ילדים ובמפלס הגג סוויטת הורים. מתוך דיאלוג עם הלקוחות התגבשה פרוגרמה מעניינת של “דירה הפוכה”- חדרי ילדים וסוויטת הורים במפלס הקרקע וחלל אירוח מרשים הכולל: מטבח, סלון ופינת אוכל בקומת הגג המשקיפה לנוף תל- אביבי טיפוסי.
כבר בפגישת התכנון הראשונה הבינה האדריכלית את קווי המתווה של התכנון שנבעו מאופיים הייחודי של הלקוחות: אהבה למוסיקה, חינוך טוב, משיכה לסגנון עכשווי ולקו עיצובי דומיננטי.התכנון הראשוני של עיצוב פנים הבית מתח את הגבולות בין המצב הקיים למצב המוצע, כל סנטימטר היה חשוב במטרה לייצר תחושה של חלל מרווח ורחב ידיים. המדרגות עברו שיפוץ אינטנסיבי, הקוסטרוקציה נצבעה, מדרכי העץ הוחלפו ותוכנן מעקה חדש. הקיר מאחורה המדרגות נהרס ונבנה בהרחקה של כ-90 ס”מ מהמדרגות, במקומו הותקנה מחיצת זכוכית חדשה.

תכנון התאורה והמדרגות המחודשות יצרו עומק וכניסה מרשימה אל פנים הדירה. מימין לקיר החדרים הלבן המייצר “א-חומריות” נבנתה קוביית “בטון אדריכלי” המשמשת נישה לטלויזיה ומדיה מצידו של חלל סלון הילדים, ומצידה האחר כחדר ארונות לסוויטת ההורים. סלון הילדים הופך את חלל הכניסה גדול ומזמין יותר וכולל פינת קריאה על עדן החלון, אזור ישיבה ומטבחון קטן.

סוויטת ההורים עוצבה בגווני שחור, לבן, בטון ועץ אלון מבוקע ומייצגת ניצול מקסימלי של החלל. חדר הרחצה שקוף ויוצר אשליית מרחב לחדר, הוא כולל מקלחון ובו מערכת אינסטלציה המשלבת ג’טים, ראש גשם ומזלף יד לצד ספסל מרחף. הרהיט החוצץ בין השירותים למקלחון הוא כיור נטילת הידיים הנגיש משני חלקי חדר הרחצה.

חדרי הילדים תוכננו בקפידה החל מתכנון מערכת החשמל והתקשורת ועד נגרות אמן שיוצרה בהזמנה אישית עבור כל ילד בבית ובהתאם לחלל חדרו. חדר הרחצה הכללי נותר בגודלו המקורי אך עבר מהפך: החל מתכנון מרחבי השימוש שלו ועד העיצוב ששיווה לו מראה יוקרתי.

ברגע שעולים במעלה המדרגות נחשף חלל רחב ידיים ופתוח שכולו מיועד אך ורק לאירוח. כל הפריטים בחלל זה החל מהמטבח, החלונות ועד הספה והשולחנו יוצרו בהזמנה אישית ומהווים פריטים “one off” המותאמים לאופיים וצורכיהם של הדיירים.

המטבח מתאפיין במשטח עבודה ארוך מקצה לקצה הכולל בר פנימי עם חלון קיוסק שנפתח החוצה ומאפשר ישיבה בבר חיצוני. מעל הבר החיצוני סוכת גפנים ואדנית מטפסים ירוקה. על משטח העבודה חלון “Bay” מבלגי מאפשר עומק משטח עבודה גדול יותר.

האי משמש כאזור שירות וכולל אחסון, הוא מהווה חוצץ בין פיר המדרגות למפלס הדירה העליון. הסלון כולל מערכת אודיו וידאו משוכללת ופטיפון לאוהבי המוסיקה כל המערכת נשלטת באמצעות אפליקציה מרחוק דבר המאפשר הנאה מחוויה שלמה ואיכותית. מחוץ לסלון אדנית מעץ “דק” ובה במבוקים גבוהים, זו יורדת למפלס הרצפה עולה חזרה ומייצרת מקלחון חוץ ואזור שיכשוך לימות הקיץ החמים.