כזה עוד לא ראינו: מטבח בשחור וזהב

כמו כולם גם טלי התאהבה בבישול בתקופת הקורונה, והחליטה להגדיל ולשפץ את המטבח בדירתה בפתח תקווה. היא לא חששה, בחרה בשילוב צבעים נועז, והיום היא אומרת: “אנחנו חיים עם המטבח כבר שנה ומתאהבים בו כל יום מחדש”. תאמצו את הסגנון במטבח הביתי?

“השקעתי בתכנון המטבח חצי שעה”, היא מספרת. “ידעתי איך אני רוצה שהוא יהיה בנוי, העברתי את התוכנית לאביבי מטבחים, הם העלו אותו לתלת ממד ובחרתי את החומרים שאני רוצה. חתמתי על הזמנה ותוך 10 דקות חזרתי הביתה”. בהתחלה בחרה פורמייקה מוברשת בגון שמפניה, אבל מחברת המטבחים התקשרו לעדכן שהיא כבר לא במלאי, ואמרו שאם היא רוצה חזית מיוחדת, היא יכולה לבחור בין פורמייקה במראה נירוסטה לפורמייקה במראה זהב. בלי לחשוב פעמיים, זרחיה פרומוביץ אישרה טלפונית את הזהב ונתנה אור ירוק לייצור המטבח. “מאחר שהייתי הלקוחה, היה לי הכי קל בעולם. אני יודעת שצריך ללכת עם ההחלטות העיצוביות עד הסוף בלי לחשוש ולעשות דברים שונים ומיוחדים”, היא מספרת על הבחירה יוצאת הדופן.

 

למשטח העבודה בחרה זרחיה פרומוביץ משטח דקטון דגם סיריוס שחור, המשתלב בזהב הדומיננטי. “דקטון הוא חומר מדהים שלא נשרט, אפשר לחתוך עליו ולהעמיד עליו סירים חמים. הוא כיפי וקל לניקוי”, היא מסבירה. “חלק מהיופי שלו הוא בהגדלת המטבח, כי המשכתי איתו לפינת האוכל והחלל נראה הרבה יותר מרווח”. הדקטון ממשיך לקיר, לרצועה ברוחב 12 ס”מ, ומעליו חופו קירות המטבח בטפט ויניל עמיד שאפשר לנקות עם מים וסבון.

המטבח החדש בנוי משתי צלעות מקבילות של ארונות נמוכים – אחת קצרה ואחת ארוכה – וביניהן קיר ארונות מוזהב. בצלע קצרה יש מדיח וכיור ובו ברז מעלי אקספרס וברז נוסף למערכת סינון המים. את הצלע המקבילה משכה זרחיה פרומוביץ לכיוון הסלון כדי לייצר אשליית גודל ומרחב. בצלע זו יש מגירות, שני תנורים (“כי אם אני מבשלת, אז עד הסוף, המון ובמקביל, ובטמפרטורות שונות למשל ללחם ולבשר”), סט מגירות צר יותר לכלים יפים, ארונות ומקרר יינות. לארונות (שבהן מאוחסנים פריטים שאינם בשימוש יומיומי, כמו ציוד אירוח) צמוד שולחן אוכל שניתן להזזה בקלות ונפתח ל-3 מטרים, ומעליו מנורה המורכבת ממוט שחור, ספוטים מפליז ורצועות עור. “גם את השולחן קניתי תוך 10 דקות, בזמן שהמתנתי ללקוחה באולם התצוגה של זהבי ריהוטים בראשון לציון. ראיתי אותו, שילמתי מקדמה במקום ואז הלקוחה הגיעה”, היא מספרת.

קיר הארונות הגבוהים מחולק באופן סימטרי, כשבמרכז שני מקררים (עם ידיות שחורות בחזיתותיהם), וביניהם ארון. “הייתה חשובה לי הסימטריה ולכן מיקמתי בין המקררים ארון עם מגירות נשלפות שנפתח בטאץ’ לאחסון שימורים, בקבוקים ועוד”, מסבירה זרחיה פרומוביץ. בצדדים, מעל משטחי העבודה, יש מקום לאחסון מכשירי חשמל (בלנדר, טוסטר, מכונת קפה, מיקרוגל) עם סגירת קלפה. לאורך התקרה יש ארונות נוספים עם פתיחת טאץ’.

רצפת המטבח והחלל הציבורי כולו, שהייתה מחופה אריחי גרניט פורצלן הוחלפה. סמוך לצלעות הרצפה מחופה בפלנקים, ובמרכז המטבח היא מחופה בפרקט בדוגמת שברון (כמו בחלל הציבורי כולו). בין שני החיפויים מפריד פס פליז. גם במבואת הבית הרצפה מחופה באופן דומה, כך שהפרקט נראה כמעין שטיח כניסה. “המבואה חשוכה וערפילית עם ארון חשמל שחור ונגיעות זהב של שתי מנורות”, היא מסבירה, ומוסיפה: “לא חששתי מהזהב והשחור במטבח משום שזהו שילוב קלאסי והכל מדבר יחד. בעיצוב פנים הכי חשוב ליצור חזרתיות. כלומר, אם יש שחור וזהב במטבח, לא משנה איזה צבע יהיה בסלון או בפינת העבודה, העיקר שיהיו נגיעות של זהב ושחור גם שם – אם ברגלי השולחן ואם באקססוריז או בכריות. כך מקבלים תחושה שלמה ונוחה”.

לדברי זרחיה פרומוביץ, התחזוקה לא מסובכת. “סמרטוט לח וזהו. המטבח לא מתלכלך מהר ולא נשארים כתמים של טביעות אצבעות. אם הייתי בוחרת במטבח צבוע בתנור בפתיחת טאץ’, זה היה הרבה יותר גרוע, מה עוד שמתרוצצים בבית ילדים”, היא מסבירה.

הוא גם לא חוששת שהמטבח הייחודי יימאס בקרוב. “אנחנו חיים עם המטבח כבר שנה ומתאהבים בו כל יום מחדש. הילדים מטפסים על השיש, פותחים וסוגרים ארונות, כאילו זו חנות ממתקים. זה לא מוזיאון, אלא בית שחיים בו. הוא מדויק לאופי שלנו ושיפר לנו את איכות החיים. אם הייתי משפרת משהו, זה רק את גודל הכיור – מ-60 ס”מ ל-70 או 80 ס”מ, שמתאים יותר למשפחה”.

רשימת מכולת

  • נגרות מטבח: 70,000 שקל, מטבחי אביבי
  • משטח עבודה מסוג דקטון ומוצרי חשמל: 50,000 שקל, קוסנטינו
  • טפט במטבח: 5,500 שקל (ועוד 250 שקל למ”ר התקנה), מאיירס
  • שולחן אוכל: 16,000 שקל, כיסאות אוכל 2,500 שקל ליחידה – גלריה זהבי
  • פרופיל עדשות במטבח: 4,550 שקל, לומינה לד
  • מנורת תקרה מעל שולחן האוכל: 950 שקל, לומינה לד
  • פרקט: 80,000 שקל (כולל התקנה), פרקט עד הבית
  • חלונות: 45,000 שקל, מרתון חיון עבודות אלומיניום