ללכת עד הסוף: מהום סטיילינג לתהליך שיפוץ מקיף

הדיירים רק רצו לשדרג מעט את הבית, אבל מהר מאד הבינו שאם הם רוצים ליהנות מהפוטנציאל של הנכס – אין מנוס משיפוץ של כל החללים

האדריכלית טלי זרחיה פרובמוביץ הוזמנה לבית של לקוחות שהיו מעוניינים בביצוע תהליך שיפוץ קטן. מיד עם הכניסה לבית, התברר למעצבת שבשביל למצות את כל הפוטנציאל הטמון בנכס, יהיה צורך בשיפוץ גדול למדי. גרם המדרגות חסם את כל הכניסה, המטבח היה צפוף וישן, והסלון חולק בצורה גסה לשני מפלסים. בנוסף, היה עומס של רהיטים ומחיצות שיצרו תחושה של חלל קטן. למרות התכנון הלקוי, הצליחה האדריכלית לראות את הנתונים המבטיחים של הבית, והחליטה לקחת על עצמה את האתגר ולעצב אותו מחדש באופן שיתאים לצורכי המשפחה.

האזור הראשון שזכה לטיפול הוא הכניסה לבית. לדברי האדריכלית, בית עם חלל פתוח יוצר תחושה של זרימה, ומחזק את הקשר בין בי המשפחה. כבר בפגישת התכנון הראשונה, היא הגישה ללקוחות תכנית חלופית שבה הופיע גרם מדרגות שונה. במקום מדרגות הבטון המסורבלות שחסמו את הבית בהתחלה, תוכננו מדרגות מרחפות שנתמכות על ידי הקיר. הפודסט האחרון של המדרגות תוכנן כגשר המשקיף אל הקומה התחתונה. “הרעיון היה לפתוח את החלל המרכזי ולתכנן מדרגות שיתפקדו כאלמנט פיסולי דומיננטי”, מסבירה האדריכלית.למרות תהליך השיפוץ האינטנסיבי, האדריכלית החליטה לשמר כמה מהחפצים שהיו בבית קודם. בין הפריטים שנשמרו, בולטת שידת העץ שניצבת כעת לצד המדרגות. השידה שודרגה עם ידיות שמתחברות למראה התעשייתי של הגשר, ובכך תורמת ליצירת מראה הרמוני.החלל המרכזי של הבית כולל את המטבח, הסלון ופינת האוכל. בעקבות תהליך השיפוץ, החללים השונים פתוחים זה אל זה, אך עדיין תחומים באזור מוגדר משל עצמם.המטבח כולל ארונות גבוהים וארונות נמוכים, ובמרכזו יש אי גדול עם מקומות ישיבה. מאחר שמדובר בחלל פעיל, האדריכלית שמה דגש על בחירת חומרים איכותיים ופונקציונליים שיבטיחו עמידות לאורך זמן. בנוסף, היא תכננה מקומות אחסון רבים ומשטחי עבודה נוחים. ליצירת אווירה נעימה, המטבח מוקף בחלונות בלגיים משלושת צדיו ומשקיף אל נוף הגינה.הסלון החדש תוכנן במפלס אחד ללא מחיצות, והוא מהווה המשך ישיר למטבח. קירות הסלון נצבעו באפור בהיר עם טקסטורה. בשביל להתאים את החלל לאירוח, שולבה שם ספת ר’ גדולה ולצדה הועמדה כורסה רחבה. הכורסה, וכן הכריות שמעטרות את הספה, מעירות את החלל עם נגיעות בגוון סגול.פינת האוכל ממוקמת בין הסלון למטבח, ועטופה מכל צדדיה בחלונות זכוכית עם מסגרת אלגנטית של פרופיל בלגי. מול פינת האוכל ניצב קמין שחור שמכניס חמימות למרחב הציבורי כולו.החדרים הרטובים טופלו גם הם במסגרת תהליך השיפוץ המקיף. שירותי האורחים הורחבו ורוצפו באריחי בטון מחורצים. שידת נטילת הידיים הוצבה מחוץ לחלל השירותים ועוצבה בסגנון כפרי בצבעוניות של סגול וזהב. חדר הרחצה המרכזי עוצב בסימן של חזרה אל הטבע, והוא משלב בין גוון עדין של אפור לעץ בהיר. המקלחון שתוכנן שם רחב במיוחד, וכולל ספסל תלוי וראש גשם. בשביל להעניק לחלל מראה נקי ושקט, נבחרו אביזרי אינסטלציה במראה מינימליסטי.
“הלקוחות ביקשו פרויקט קטן של הום סטיילינג, אבל די מהר הבינו שעדיף לעשות דברים פעם אחת וזהו, אז בסופו של דבר השיפוץ היה גדול”, מסכמת האדריכלית טלי זרחיה פרומוביץ. “תכנון הפרויקט היה מדויק והותאם ללקוחות כמו כפפה ליד, כי כמו שכל אדם הוא עולם ומלואו כך כל בית הוא העולם של המתגוררים בו”.