איך לתכנן סלון שמשרה את האווירה הרצויה?

כך תעצבו סלון בדמותכם – שישרה עליכם שלווה וביטחון, יענה על הצרכים שלכם וישקף את האישיות שלכם.

עיצוב הבית לוקח בחשבון לא רק את הצד החזותי, אלא משרה אווירה ומשפיע על התחושות ומצב הרוח של הדיירים. הניחוחות, הבישולים, המגע, הקשר בין בני המשפחה, השירים ששומעים רק בבית, הם חלק בלתי נפרד מהאווירה. . בית זה המקום הזה שאנחנו מרגישים בו הכי מוגנים, הכי בטוחים, איך אפשר לתכנן אותו בדמותכם?

הגדרת העדפות וצרכים

כאשר אדריכל ניגש לתכנון הסלון עליו להכיר אתכם ואת אורחות חייכם. הסלון מהווה את מרכז הבית ומזמין פעילות משפחתית ענפה. חשוב שתספרו לו איך אתם מבלים את זמנכם יחד, מה הצרכים שלכם, האם את מרבים בצפייה בטלוויזיה, האזנה למוסיקה, קריאת ספרים,  או שמא בשיחות משפחתיות ובאירוח?  ברב המקרים הסלון ישרת פונקציות שונות ומגוונות הכוללות מנוחה, אירוח ושהייה. הקו העיצובי של הסלון ייקבע לפי העדפותיכם. האם תעדיפו חלל נקי ושקט (עיצוב סלון מודרני), או חלל עשיר שיגרה את הדמיון? מענה על שאלות אלה, יסייע לכם לעצב את הסלון. תמונות על הקיר, מוצרי טקסטיל ואביזרים שונים יש בכוחם לשדרג את המראה הכללי, אבלראשית עלינו לתכנן היטב את מבנה הסלון.

תכנון סלון

אבני היסוד בתכנון הסלון

את הסלון ממקמים במקום המרכזי והאטרקטיבי ביותר בבית, באזור בו הנוף נעים ומסביר פנים.. הסלון משמש לאירוח ולכן  רצוי למקם אותו  בסמוך לדלת הכניסה ויקבל את בני הבית ואורחיהם. קיימות  שלוש אבני יסוד שיסייעו לכם  לתכנון נכון את הסלון: גודל, פרופורציות ומיקום ביחסלדלת הכניסה. צריך קודם כל לקבל את ההחלטות החשובות הללו ורק לאחר מכן להתפנות לבחירת  החומרים, הריהוט, התאורה והלבשת לחלל (דרסינג). הפונקציות והפעילויות המתוכננות יגדירו את המרחב והאזורים השונים בחלל. בחלל גדול נוכל לייצר מגוון של מקומות “קטנים”, ולעומת זאת בחלל קטן, נעדיף לנצל את השטח באופן מקסימלי ולייצר מרחב . שתכליתו ברורה ופונקציונלית.

תכנון תשתיות חשמל ותאורה

חלק מעבודת האדריכל היא לתכנן בשלב מוקדם יחסית את תשתיות החשמל בהתאם לדרישות,  מכיוון שבעידן הנוכחי נעשה לרוב שימוש במסכים דקים (פלזמה או לד), נוכל לנצל  עובדה זו ונתלה  את המסך על קיר, מה שיאפשר לנו לעביר חוטי החשמל בצנרת נסתרת החצובה בתוך הקיר. פעולה זו  עשויה לתרום רבות לעיצוב קירות הסלון, לייצר מראה משוחרר מאלמנטים שאינם אסתטיים ולסייע בפיתוח קונספט עיצובי של החלל. כמות וגובה השקעים, ייקבעו מראש בהתאם להצבתו המתוכננת של הריהוט , כך נוכל להשיג מראה משוחרר ואסתטי.

פרופורציות החלל ישפיעו על תכנון תאורת הסלון. על מנת שנוכל לעצב את הבית בקלות, על האדריכל לספק תכנון שייתן מענה לתשתיות תאורה. לא משנה איזה סלון יפה עיצבתם, על התאורה יקום וייפול דבר, ולכן אל תתפשרו עליה! סוג התאורה עתיד להשפיע על החלל כולו ולהקנות לו את האווירה הנכונה עבורכם.

תכנון הסלון לפי הקריטריונים שהגדרנו, יסייע רבות בעיצוב בית שכיף לחזור אליו. בהצלחה!

לא הבנתם מונח כלשהו במאמר? אתם מוזמנים לחפשו במילון המונחים… ואם הוא עדיין לא שם כתבו לי ואוסיף אותו בהקדם