בשעה טובה עברתם את שלב התכנון הראשוני. שקלתם חלופות שונות עם האדריכלית, התלבטתם על כל פינה בבית, ולבסוף חתמתם על תכנית סופית. עכשיו הגיע הזמן להעביר את בית החלומות שלכם מהנייר אל השטח, ובתהליך זה יופיע סט שלם של שאלות חדשות.

האם חייבים לעבוד עם קבלן?

המפגש עם עולם הבניה מעורר אצל רבים מאיתנו חששות ואי וודאות: כל כך הרבה חומרים ובעלי מקצוע לבחור מביניהם, כל כך הרבה מרכיבים שאיננו מכירים או יודעים להעריך את איכותם ומחירם הנכון. ברבות מההתלבטויות האלו תסייע לנו האדריכלית המלווה אותנו בתכנון הבית ובעיצובו, אולם, רצוי שיהיה לנו אדם האחראי לאיכות הביצוע ונמצא יום-יום באתר.

רבים מתלבטים בשאלה, האם הקבלן הראשי הוא אכן הכרחי לתהליך הבניה, והאם לא נחסוך אם נעבוד ישירות מול בעלי המקצוע. מניסיוננו האישי בפרויקטים רבים במשרדנו, לעבודה מול קבלן ראשי אמין יש יתרונות רבים, שלעתים החשוב שבהם הוא דווקא חיסכון אדיר בכסף.

עבודה עם קבלן – מה המחיר

תוספת המחיר בעבודה מול קבלן לעומת עבודה מול בעלי מקצוע עומדת בדרך כלל על כ-10% מכלל התקציב. ללא ספק, בפרויקט של בניית בית או שיפוץ מקיף מדובר בסכומים לא פעוטים. עם זאת, במקרים רבים הויתור על הוצאה זו גורר בהמשך הוצאות לא צפויות שנובעות מאי הבנה בתחום ומהתנערות מאחריות של בעלי המקצוע. לצערנו נוכל לומר, שראינו את חריגות התקציב האלה מגיעות אפילו עד להכפלת התקציב הראשוני!

מיהו קבלן טוב ואיך מוצאים אותו

קבלן טוב – ומייד נדבר על איך למצוא אחד כזה – הוא אדם עם נסיון רב שנים, ידע וקשרים בתחום הבניה, שנוטל את האחריות לכל מרכיבי הפרויקט ונותן לכם ראש שקט. תוספת התשלום שהוא גובה על שירותיו היא לא “קופון” שנגזר עליכם, אלא משקפת את מכלול הכישורים המקצועיים האלה, ואת הזמן שהוא משקיע בתיאום המורכב בין כל בעלי המקצוע בשטח.

קבלן טוב עובד בדרך כלל עם צוות קבוע של בעלי מקצוע, שנמצאים איתו בקשר מתמשך ואין להם אינטרס לעשות עבורו עבודה ברמה נמוכה, או “לדפוק עליו קופה” חד פעמית ולברוח.

קבלן טוב, שרוצה לשמור על המוניטין שלו, לקבל מכם המלצות וגם להמשיך לעבוד עם האדריכלית שלכם בפרויקטים אחרים, הוא קודם כל אדם שבאמת אכפת לו מהלקוח. קבלן כזה יעשה מאמץ, שגם כשיופיעו הפתעות לא צפויות בתהליך הבניה, אתם לא תשלמו עליהן מחיר מופקע.

מכרז קבלנים - אדריכלית טלי זרחיה פרומוביץ

מהו מכרז קבלנים

בהליך מכרז קבלנים, מזמינים הלקוח והאדריכלית כמה קבלנים לתת הצעות מחיר מפורטות לביצוע העבודה הנדרשת. ההצעות ניתנות לאחר סיור מאורגן באתר ועיון בסט מסמכים ותכניות שמייצרת האדריכלית לפרויקט. סט מסמכים למכרז יכלול בדרך כלל תכניות מצב קיים או מדידה, תכנית הריסה, תכנית בניה, תכנית פיתוח לסביבת המבנה, תכנית אינסטלציה, תכנית חשמל, תכנית תקרות ומיזוג אוויר, פריסות של חזיתות המטבח וחדרי הרחצה, גיליונות פרטים מוגדלים וכתב כמויות. כתב הכמויות הוא מסמך המפרט את כל העבודות הכרוכות בפרויקט לפי נושאים, ובו ממלאים הקבלנים את המחיר עבור כל סוג עבודה.

טיפים לעריכת מכרז קבלנים

• בבחירת הקבלנים שיוזמנו למכרז קבלנים, סימכו על המלצות האדריכלית שלכם. ראשית, כי איכות הביצוע של קבלן היא כרטיס הביקור של האדריכלית, ושנית, כי
   לקבלנים שעובדים עם אדריכלית מסוימת בקביעות יש אינטרס לעשות עבודה טובה עבורכם.

• רשמו בכתב הכמויות הכל! כל עבודה שאתם שוקלים לעשות, אפילו אם עוד לא ברור אם תבוצע בפועל, שווה לרשום ולקבל עליה מחיר מראש. אפשר תמיד לבקש
  בסעיפים מסוימים תמחור בלבד ללא סיכום לשורה התחתונה.

• רשימות אלומיניום, נגרות, זכוכית ומסגרות אינן חייבות להיכלל במכרז. דווקא בבחירת מוצרים אלו, כמו בבחירת המטבח, הריצוף והכלים הסניטריים, עדיף ללכת
  לבד ולבחור מוצרים שרואים בעין, ולא להסתמך על טעמו של הקבלן.

• קבלנים רבים אינם אוהבים למלא כתב כמויות מפורט, ונותנים רק מחירים כלליים בכל פרק. בחירה זו מעידה מראש על חוסר רצינות וחוסר שקיפות בעבודה,
  ובדרך כלל גם מבשרת על יחסו העתידי של הקבלן לתכניות הביצוע.

• לאחר קבלת ההצעות, כדאי לערוך אותן זו מול זו בטבלת אקסל ולהשוות את ההצעות בכל פרק מפרקי המכרז (אינסטלציה, חשמל וכו’) בכדי שתוכלו לנהל משא
  ומתן בחכמה.

איך לבחור את הקבלן הנכון עבורכם?

בהשוואה בין קבלנים שונים, אל תהססו לבקש לראות עבודות קודמות ולדבר עם לקוחות קודמים של הקבלן.
אל תיבהלו מהצעות ראשוניות גבוהות, כי תמיד יש מקום למיקוח, ובמקביל זיכרו גם שהמחיר הוא לא הגורם החשוב ביותר בהחלטה שלכם. כשאתם בוחרים באדם שתפקידו בידיו את בניית הבית שלכם, חשוב מאוד שתהיה לכם כימיה אישית איתו ושתוכלו לסמוך עליו.
וטיפ אחרון בעניינים כספיים – בפרויקטי שיפוץ במיוחד, כמעט תמיד יצוצו “הפתעות” שלא צפינו מראש – בעיות במבנה הקיים או בתשתיות – ויביאו לחריגה מהתקציב. חריגה סבירה היא תהיה סביב 10-15% מהתקציב הכולל לפרויקט, ויש להיערך אליה מראש.

מכרז קבלנים - קבלן אדריכלית אחראית

 

בחרתם קבלן? חיתמו על חוזה!

חוזה חתום עם קבלן מבטיח לכם את התחייבותו לתכניות ולכתב הכמויות, וכן לביטוח כל העובדים שיגיעו לשטח.

לסיכום: מכרז קבלנים מלא ומדויק הוא הבסיס לעבודה הנכונה מול הקבלן. רק אדריכלית מנוסה ומקצועית תוכל לתת לכם מענה ולצפות את תהליך העבודה הנדרש מראש. בכל שאלה, בקשה או ייעוץ אהיה כאן בשבילכם התקשרו אלי 0528408755 או צרו קשר באמצעות הטופס באתר. טלי זרחיה פרומוביץ אדריכלית הבית שלכם.

לא הבנתם מונח כלשהו במאמר? אתם מוזמנים לחפשו במילון המונחים… ואם הוא עדיין לא שם כתבו לי ואוסיף אותו בהקדם

Comments

comments