לבנות בית ולהישאר בחיים

שינויי דיירים: איך לשדרג דירת סטנדרט מקבלן לדירת בוטיק מהקטלוג?

 

אחרי הרבה חיפושים, קניתם דירה בפרויקט קבלני. הסביבה והמחיר מתאימים לכם, והבנין נראה יפה מבחוץ בהדמיות שקיבלתם מהקבלן, אבל מה עם פנים הדירה שלכם? האם הוא מתאים בדיוק לצרכים ולטעמים של המשפחה שלכם? 

מהם שינויי דיירים?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בפרויקט בניה קבלני, הדירות מתוכננות כך שיפנו למכנה המשותף הרחב ביותר, ויביאו לרווחיות מקסימלית עבור היזם. עבור קונים רבים – למשל מי שקונה להשקעה – הסטנדרט הקבלני מספק בהחלט. אך כאשר קונים דירה שאנחנו עומדים לחיות בה כמה שנים טובות, יש טעם לשקול האם התכנון הוא אופטימלי עבורנו.

כמה דוגמאות לשינויים שיכולים ליצור הבדל של שמיים וארץ ברווחה שלנו בבית:

  • מטבח סטנדרטי בדרך כלל אינו גדול במיוחד. החסרון הזה יהיה מורגש אם המשפחה שלכם קצת גדולה מהרגיל, אם אתם מארחים או מבשלים הרבה, או אם דרוש לכם מטבח מופרד.
  • גם חדרי השינה הסטנדרטיים כיום הם קטנים למדי, וייתכן שתחליטו לאחד שני חדרים כדי ליצור יחידת הורים מפנקת, שבאמת תענה על צרכי האחסון וההתארגנות שלכם בבוקר.
  • בתכנון נכון, כל דירה יכולה להכיל יותר: יותר מקום אחסון ובדיוק במקום שאתם צריכים אותו, יותר מקום לתשתיות שיימנע מצב של כבלים חשופים בכל הבית, פתרון לפינת העבודה שתמיד רציתם ועוד.
תכנון מטבח

האם ניתן לבצע שינויי דיירים ישירות מול הקבלן?

 

 

 

 

 

רוב החברות הקבלניות כיום מעסיקות אחראי או מחלקה לשינויי דיירים, מולם מתבצע תיאום השינויים הנדרשים. נציגים אלו אינם מתכננים שינויים עבור הדיירים אלא רק מקבלים מהם תכניות ומתאמים בינם לבין הקבלן. אם השינוי בו אתם מעוניינים מסתכם בתוספת של כמה שקעים – ניתן להתנהל מול נציגי הקבלן ישירות. אך בכל שינוי אדריכלי תידרשו לספק קבצי שרטוט מקצועיים. אל תיבהלו מכך – זאת הזדמנות מצוינת לעצור לשיחת יעוץ עם אדריכלית ולחשוב מה באמת דרוש לכם בדירה.

מה כולל הליך תכנון שינויים מקצועי?

 

 

 

 

 

תכנון שינויים בדירה שרכשנו מול אשת מקצוע שמחוץ לחברה הקבלנית דומה לתכנון שיפוץ בדירה קיימת, שבו (כמעט) הכל פתוח והכל אפשרי. אנחנו יכולים לתכנן מראש את הדירה לפי הצרכים שלנו, בכדי להימנע מכניסה בדיעבד לשיפוצים והוצאות נוספות בדירה שרק עברנו אליה. התהליך כולל בניית פרוגרמה מדויקת לבית, הצעת כמה חלופות לתכנון, בחירת החלופה המועדפת ופירוט שלה לביצוע בתיאום צמוד מול נציגי הקבלן, ליווי מלא בבחירת החומרים והאביזרים ופיקוח על תהליך הבניה, עד הפרט האחרון.

חשוב לזכור, שחלק מהשינויים יוכלו להתבצע רק לאחר מסירת המפתח – למשל, כל התקנות הנגרות שתזמינו אצל נגר משלכם. כלומר תקופת הבניה תימשך קצת יותר זמן ממה שציפיתם. החדשות הטובות הן, שבניגוד לקבלן, האדריכלית תמשיך ללוות אתכם עד לסיום התהליך, ואם תרצו גם עד הפרטים הקטנים של הלבשת הבית.

חלון מטבח בלגי

טיפים לחיסכון בשינויי דיירים

 

 

 

 

 

  • חישבו על שינויים נדרשים עוד לפני שתקנו את הדירה! זכרו שעד שחתמתם על חוזה, אתם בעמדת כח. בשלב זה ניתן לנהל מו”מ על שינויים, שלאחר החתימה יעלו לכם הרבה כסף. לכן, למרות שזה נראה מוקדם, כבר בשלב זה ניתן לפנות לשיחת יעוץ עם אדריכלית, שתעזור לכם לראות מראש את מלוא פוטנציאל הדירה.
  • קיראו היטב את מפרט הדירה, ואת מחירון השינויים. קונים רבים עסוקים כל כך במחיר הדירה, שהם נוטים להמעיט בערך ההוצאות הנלוות. צריך לזכור, שהשינויים במחירון מצוינים לפי מ”ר, מ”א או לפי יחידות, ולמספרים הקטנים יש נטיה להתנפח כשמכפילים אותם… בנוסף, התימחור יהיה כמעט תמיד גבוה מהמקובל בשוק, כי הקבלן לא חייב להציע לכם מחיר תחרותי. למעשה, השינויים מהווים פוטנציאל רווח עבורו לא פחות ממכירת הדירות עצמן. האמת המרה היא שהליך שינויים יכול בקלות להגיע לסכומים של שש ספרות. חישבו על כך מראש, ותכננו את השינוי בהתאם לתקציב שלכם.
  • שימו לב, שמחירי השינויים עולים ככל שמתקדם הפרויקט. בפרויקטים רבים, אם הקומה שלכם עוד לא בשלב הבניה הרלוונטי, ניתן להכניס שינויים כגון הזזת נקודות חשמל ללא תוספת תשלום! כלומר, שוב, ככל שתקדימו לתכנן את השינוי, תחסכו בעלויות.
  • היזהרו מזיכויים. השינויים היקרים והמסובכים ביותר הם אלו שבהם מחליפים את הספקים הסטנדרטיים של הקבלן בספק חיצוני. נכון שעל החלפת המטבח זכאים הקונים לזיכוי כספי, אך הזיכויים יהיו בסכומים זעומים ביחס למטבח החדש שתקנו. למה? כי הקבלן קנה בסיטונאות, ואתם תקנו באופן פרטי. בנוסף, לא תוכלו להתקין את המטבח שלכם עד לאחר שתימסר לכם הדירה.
  • הקפידו על פיקוח. כשמבקשים מבעלי מקצוע לחרוג מנוהל העבודה הרגיל שלהם – עולה הסיכון לטעויות בביצוע. לכן וודאו שהאדריכלית שלכם תבקר בשטח ותלווה את הליך הביצוע עד סופו.
חלון חדר רחצה בפרויקט קבלני

בכל שאלה, בקשה או ייעוץ אהיה כאן בשבילכם התקשרו אלי 0528408755 או צרו קשר באמצעות הטופס באתר. טלי זרחיה פרומוביץ אדריכלית הבית שלכם.

לא הבנתם מונח כלשהו במאמר? אתם מוזמנים לחפשו במילון המונחים שיצרתי ואם הוא עדיין לא שם כתבו לי ואוסיף אותו בהקדם